Do kiedy można używać kas oraz drukarek fiskalnych z kopią elektroniczną i papierową?
Do kiedy można używać kas oraz drukarek fiskalnych z kopią elektroniczną i papierową?

Od 1 maja b.r. zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących, m.in. wprowadzające nowy typ urządzeń fiskalnych online oraz nakładające wobec wyznaczonych grup przedsiębiorców obowiązek wymiany urządzeń fiskalnych na te nowego typu. W międzyczasie zaczęły pojawiać się artykuły na ten temat, w których jest mowa o tym, że urządzeń fiskalnych "starszego typu" z kopią papierową lub elektroniczną, będzie można używać do 31.12.2022 roku. Niestety jest to fałszywa informacja.

Na końcu artykułu szybka odpowiedź.

Żywotność urządzeń fiskalnych czyli żywotność modułu fiskalnego

Oprócz uszkodzeń mogących wystąpić podczas pracy urządzenia w postaci uszkodzeń mechanicznych czy uszkodzeń części elektronicznych, kasy oraz drukarki fiskalne mają ustaloną przez Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27.08.2013 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, minimalną żywotność dotyczącą wyszczególnionych operacji jakie można na nich wykonać. Więc oprócz uszkodzeń samego urządzenia, czy to mechanicznych, czy elektronicznych, urządzenia można używać do momentu:

  1. Określonej liczby raportów dobowych - każdy producent programuje swoje urządzenie na określoną liczbę wykonania raportów dobowych (minimalna liczba jest określona w ustawie o urządzeniach fiskalnych i wynosi 1830). Po przekroczeniu tego limitu zapełnia się pamięć fiskalna, a same urządzenia przechodzą w tryb „tylko do odczytu”.
  2. 30 zmian matrycy stawek VAT - czyli tyle razy możemy zmieniać przypisanie stawek VAT do liter matrycy. Kolejnej zmiany dokonać już nie możemy.
  3. 200 awaryjnych zerowań RAM - gdy program urządzenia fiskalnego napotka problem, z którym nie może sobie poradzić lub nastąpi awaria w module fiskalnych, urządzenie wykonuje zerowanie pamięci RAM.
  4. 25000 istotnych zdarzeń - tylko w przypadku nowych urządzeń Online

Jedyną możliwością "wskrzeszenia" urządzenia po wystąpieniu powyższych zdarzeń i korzystanie z niego w dalszej pracy jest, po wcześniejszym dokonaniu odczytu z pamięci fiskalnej, wymiana modułu fiskalnego oraz ponowna fiskalizacja, po której możemy dalej korzystać z naszej kasy.

Kasy i drukarki fiskalne z kopią papierową

Urządzenia fiskalne tego typu będzie można zakupić do 31.08.2019 roku. Po tym czasie nowe urządzenia będą niedostępne jak również nie będzie możliwości wykonania wymiany modułu fiskalnego u producenta. Czyli jeżeli wystąpi uszkodzenie lub przepełnienie pamięci fiskalnej w naszym urządzeniu z kopią papierową, niestety będziemy musieli oddać je do utylizacji, pamiętając oczywiście o wykonaniu odczytu pamięci fiskalnej.

Kasy i drukarki z kopią elektroniczną

Urządzenia tego typu będzie można kupić, jak również wymienić w nich pamięć fiskalną, do 31.12.2022 roku. Po tym czasie osoby chcące kupić urządzenie fiskalne lub wymienić w nich pamięć będą skazani na kasy lub drukarki online.

Kasy fiskalne online

Od 1 maja 2019 roku posiadamy na rynku kasy oraz drukarki fiskalne online. Rozporządzenie, o którym jest mowa na początku nakłada na niektóre grupy przedsiębiorców z tym dniem obowiązek wymiany posiadanej kasy lub drukarki fiskalnej na nowy typ urządzeń, online, łączących się poprzez internet z Centralnym Repozytorium Kas. 

Pełen wykaz grup, które muszą wymienić kasę fiskalną na online

Podsumowanie

Jeśli nie prowadzisz działalności objętej obowiązkową wymianą na kasę fiskalną online.

Jeśli twoje urządzenie działa poprawnie.

Jeśli wymienisz moduł fiskalny oraz ponownie zafiskalizujesz kasę lub drukarkę:

  • z kopią papierową do dnia 31.08.2019 r.
  • z kopią elektroniczną do 31.12.2022 r.

To możesz używać obecnej kasy czy drukarki fiskalnej aż do momentu zapełnienia pamięci fiskalnej.

 

Obraz Robin Higgins z Pixabay

Sprawdź ofertę kas oraz drukarek fiskalnych dostępnych w naszym sklepie!

W tym urządzeń fiskalnych ONLINE

Kasy fiskalne w sklepiue ufiss.pl, w tym online
Drukarki fiskalne w sklepiue ufiss.pl, w tym online
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklepy internetowe AZ.pl